انتشار: ۱۶:۰۵ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
  • کد خبر: ۶۲۸۸۵
وزیر امور خارجه اسبق جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اگر در گذشته امپریالیسم وابسته به سلاح و جنگ بود، امروز آمریکایی‌ها با ابزارهای مالی به‌دنبال ایجاد امپریالیسم هستند.

به گزارش گروه‌ بین‌الملل پایگاه خبری "خبر در زندگی"، کمال خرازی، وزیر خارجه اسبق جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره اظهار داشت: «بین ایران و ایالات متحده خصومت وجود دارد و آنها (آمریکایی‌ها) از همه ابزارهایشان برای اعمال فشار علیه ایران استفاده می‌کنند.»
وی افزود: «آنها باید سیاست‌هایشان را تغییر دهند و سیاستی جدید از خود نشان دهند. متاسفانه، ایالات متحده در حال تلاش برای ایجاد امپریالیسم مالی است. اگر در گذشته امپریالیسم مبتنی بر سلاح و جنگ بود، امروز آمریکایی‌ها به ابزارهای مالی وابسته هستند.»
آقای خرازی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه موشک‌های بالستیک ایران گفت: دشمنان زیادی وجود دارند که انواع تسلیحات را در اختیار دارند از جمله نیروی هوایی با انواع جت‌های جنگنده پیچیده، ما چاره دیگری نداشتیم جز اینکه فن‌آوری موشکی خود را برای دفاع از خود توسعه دهیم.
وی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص ابراز نگرانی اتحادیه اروپا در خصوص برنامه موشکی ایران نیز، نگرانی اروپایی‌ها از برنامه موشکی ایران را فاقد توجیه خواند و تصریح کرد که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تنها طراحی موشک‌هایی را برای ایران ممنوع کرده که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند. بقیه انواع موشک‌ها در این قطعنامه مشمول منع نگردیده‌اند. در خصوص بُرد موشک‌ها نیز ایران تصمیم گرفته است که برد موشک‌هایش تا دو هزار کیلومتر باشد.
وزیر خارجه اسبق ایران همچنین در خصوص بی‌ثباتی در منطقه غرب آسیا نیز اظهار داشت: چه چیزی منطقه را بی‌ثبات می‌کند؟ چه کسی این کار را می‌کند؟ آنهایی که در حال مداخله هستند... آنهایی که گروه‌های تروریستی را به‌وجود آوردند و تلاش کردند که دولت‌های موجود را سرنگون کنند، آنها کسانی هستند که منطقه را بی‌ثبات کرده‌اند.
وی ادامه داد: ما با نبرد علیه تروریسم در عراق و سوریه تلاش کرده‌ایم تا وضع موجود را حفظ کنیم ... بر این اساس ایران یک عامل ثبات‌زا بوده است نه ثبات‌زدا. کشورهای اروپایی باید بگویند که چرا این همه سلاح به عربستان سعودی، امارات و اسرائیل می‌فروشند؟ وقتی آنها به این طرف‌ها سلاح می‌فروشند، ایران نیز حق دارد که سلاح‌های خودش را تولید کند از جمله فن‌آوری موشکی.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: