انتشار: ۰۰:۴۶ - ۰۹ آذر ۱۳۹۷
  • کد خبر: ۶۱۸۴۸
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی گفت: 300 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی این استان به عنوان طرح مهم فرهمگی نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری "خبر در زندگی"، حجت الاسلام« عباس دانشی» روزپنجشنبه در نشست با نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، افزود: 25میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری و 40 میلیارد ریال از اعتبار استان برای ساخت این کتابخانه مصوب شده که تاکنون تخصیص نیافته است.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی این طرح از 10 سال قبل کلید خورده و تاکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی اظهار داشت: ساخت کتابخانه های عمومی بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است و نهاد کتابخانه های عمومی بهره بردار این اماکن است.

حجت الاسلام دانشی گفت: این نهاد با وجود ممنوعیت در ساخت کتابخانه برای تکمیل کتابخانه مرکزی این استان 20 میلیارد ریال اعتبار را مصوب کرده است.

وی تاکید کرد: با تخصیص اعتبارات در پیش بینی شد شده ساخت کتابخانه مرکزی این استان از رکود خارج می شود و تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری می رسد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی افزود: ساختمان کتابخانه مرکزی استان در زمینی به وسعت 6 هزار مترمربع با زیربنا 18 هزار و 700 مترمربع در پنج طبقه در حال ساخت است.

حجت الاسلام دانشی تصریح کرد: سالن مطالعه کتاب، بازارچه کتاب، فضای نگهداری اسناد تاریخی، کتابخانه ویژه نابینایان، مرجع کتاب های باارزش و پارکینیگ از بخش های در نظر گرفته شده برای کتابخانه مرکزی استان است.

وی گفت: خمین ظرفیت ساخت خانه کتابدار را به دلیل پویایی گردشگری انقلاب اسلامی داد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی ادامه داد: خانه کتابدار در توسعه صنعت گردشگری تاثیرگذار است و می تواند 500 گردشگر را در طول سال به این شهرستان جذب کند.

حجت الاسلام دانشی افزود: کتابخانه شهید بهشتی خمین فضای مناسبی برای خانه کتابدار دارد اما، واقع شدن در پارک مشکلات امنیتی را برای گردشگران ایجاد می کند.

وی تاکید کرد: ساخت کتابخانه مرکزی خمین به دلیل نبود اعتبارات ملی و استانی متوقف شده است و باید تلاش شود زمین آن برای نهاد کتابخانه های عمومی حفظ شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی با اشاره به اینکه خمین در بهره مندی فضای کتابخانه ای وضعیت خوبی ندارد، گفت: این شهرستان ظرفیت تبدیل شدن به مرکز مهم فرهنگی و گردشگری را دارد.

نماینده مردم خمین در خانه دولت نیز دراین نشست گفت: کتابخانه ها به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی، در توسعه پایدار فرهنگی جامعه نقش موثری دارند.

«محمد ابراهیم رضایی » افزود: وجود کتابخانه ها به عنوان بستر فرهنگی مناسب همواره در بهبودآگاهی مردم نقش دارد.

وی وجود کتابخانه ها را موجب حفظ هویت ملی و مذهبی جامعه عنوان کرد و افزود: کتابخانه ها مکان مناسبی برای ایجاد سرمایه گذاری فرهنگی است.

نماینده مردم خمین درمجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه کتابخانه های عمومی در ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه اظهار داشت: به این منظور توسعه و تجهیز فضاهای مطالعه و کتابخانه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رضایی تاکید کرد: مشارکت خیران می تواند کمک خوبی برای تجهیز کتابخانه های استان باشد.

وی تصریح کرد: تکمیل کتابخانه مرکزی در استان از طریق مجمع نمایندگان استان مرکزی پیگیری می شود.
73 کتابخانه نهادی و 10 کتابخانه مشارکتی در استان مرکزی فعال است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: