انتشار: ۱۴:۱۳ - ۳۰ آبان ۱۳۹۷
  • کد خبر: ۶۱۷۹۳
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: ۵۵۰ هزار دانش‌آموز در عرصه دفاع مقدس حضور داشتند که ۳۶ هزار شهید تقدیم انقلاب کردند و ۲۵۰۰ نفر، آزاده و ۳ هزار نفر به مقام جانبازی نائل شدند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری "خبر در زندگی"، علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در پنجمین کنگره ملی همفکری بسیج دانش‌آموزی که در ساختمان قدیم مجلس برگزار شد، اظهار کرد: یکی از نعمت‌های ارزشمند و بی‌بدیل الهی که از انفاس قدسی امام(ره) بر نظام جمهوری اسلامی اعطا شد، بسیج بود.

وی ادامه داد: بسیج معجزه انقلاب است و امروز تمام دستاوردهای حفاظت و حراست از آنچه امروز در اختیار ماست، در عرصه‌های مختلف مدیون وجود این تفکر است؛ تفکر بسیجی از خود بسیجی مهم‌تر است زیرا که به بسیج قداست می‌دهد و باید مواظبت کنیم که بسیج را از تفکر بسیجی جدا نکنند.

کاظمی خطاب به دانش‌آموزان بسیجی اضافه کرد: مستقیم‌ترین و بهترین راه برای سعادت در دنیا و آخرت همین مسیری است که شما طی می‌کنید.

وی افزود: اگر به تاریخ بسیج دانش‌آموزی برگردیم به عظمت این سازمان بیشتر پی می‌بریم اولا در ایام جنگ و در دوران طلایی، ارزشمند و پرافتخار دوران دفاع مقدس به گواه تاریخ، بیشترین حضور را نوجوانان داشتند؛ ۵۵۰ هزار دانش‌آموز در عرصه دفاع مقدس حضور داشتند که ۳۶ هزار شهید تقدیم انقلاب کردند و ۲۵۰۰ نفر، آزاده و ۳ هزار نفر به مقام جانبازی نائل شدند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امروز نیز حضور مؤثر بسیج دانش‌آموزی در عرصه مقابله با تهدیدهای نرم دشمن، برای ما امید آفرین و برای دشمنان، یأس‌آور است‌.

وی گفت: در کنار مأموریت اصلی بسیج دانش‌آموزی، ماموریت‌های دیگری انتظار می رود، که اشاره خواهم کرد که یکی از آنها، تأمین منابع انسانی، شایسته، مؤمن، متدین و انقلابی و کارآمد برای نظام جمهوری اسلامی است؛ دانش‌‌آموزانی که با تفکرات عمیق، همه جانبه، قدرت نقد خلاقانه دارند و به تربیت دانش‌‌آموزان شجاع، مدیر و مدبر می پردازند.

وی اضافه کرد: بسیج دانش‌آموزی یقینا مرکز بسط و نشر همه تفکراتی که نظام و انقلاب از آن نشأت گرفته است یعنی فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ ولایت مداری، فرهنگ معنویت و خدا محوری و فرهنگ از خودگذشتگی و ایثار را باید نشر دهد و شما الگوهای این تفکرات و فرهنگ هستید؛ یکی از کارکردهای بسیج دانش‌آموزی این است که الگوهای تراز جمهوری اسلامی ایران به جامعه ارائه دهد.

کاظمی با اشاره به فعالیت‌های که بسیج دانش‌آموزی می‌تواند به خوبی ایفای نقش کند، گفت: مهم‌ترین مأموریت آن، مقابله با تهدیدات جنگ نرم دشمن است که در تمام عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و به ویژه اقتصادی ورود کرده است و اگر قرار باشد در این عرصه‌ها موفق باشیم باید توانمندی خودمان را افزایش دهیم و توانمندی در عرصه‌های معنوی و بصیرت و در حوزه های سیاسی و اجتماعی و طلایه داری در عرصه های علمی از مهمترین ابزار است.

وی ادامه داد: مأموریت دیگر، حساس بودن همه دانش آموزان در حوزه تحولاتی است که در نظام تعلیم و تربیت اتفاق می‌افتد؛ آموزش و پرورش مهمترین مأموریت خود را تحقق سند تحول بنیادین قرار داده است و بیشترین تلاش را وجهه همت خود قرار داده است و انتظار می رود تا سهم و نقش بسیج دانش‌آموزی در تحقق این مأموریت مشخص شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ما به دنبال ارائه الگو برای مشارکت تشکل‌ها در تحقق سند تحول بنیادین هستیم.

وی افزود: مأموریت دیگر، جریان سازی‌های فرهنگی است که می‌توانید کمک کنید و هنوز کارهای زیاد در ابعاد مختلف مانند توسعه فرهنگ اقامه نماز، قرآن و عترت داریم که می‌توانیم انجام دهیم؛ تمام آسیب‌های اجتماعی که در خانواده بسط و نشر پیدا کرده است نتبجه کمرنگ شدن عمود دین یعنی قرآن در زندگی است.

کاظمی ادامه داد: مورد بعدی توسعه مهارت‌ها برای زندگی سالم، درست، توسعه فضائلی اخلاقی و ایجاد روحیه امید و نشاط است؛ دشمن تلاش می‌کند با فشار بر مردم روحیه یأس را به وجود آورد.

وی با بیان اینکه جریان سازی‌های فرهنگی خیلی مهم است، اظهار کرد: در جهت شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی نیاز به جریان سازی عمیق داریم و یا در جهت فرهنگ حجاب و عفاف باید فعالیت کرد؛ البته امسال در تمام مدارس ابتدایی نمایشگاه‌های حجاب و عفاف را برگزار کردیم؛ همچنین در حوزه امر به معروف و نهی از منکر و نهضت حفظ قرآن از جمله برنامه‌هایی است که دنبال آن هستیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: استراتژی در وزارت آموزش و پرورش استفاده از ظرفیت تشکل‌ها به ویژه بسیج دانش‌آموزی است و در جلسات متعدد تأکید کردیم مأموریت ما به ویژه در بحث پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را تشکل‌ها بهتر می‌توانند عمل کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: