انتشار: ۲۲:۳۰ - ۱۴ آبان ۱۳۹۷
  • کد خبر: ۶۱۵۴۷
رییس بسیج اساتید کشور گفت: سفارتخانه آمریکا در ایران فتح شد اما هنوز فتح الفتوح اصلی اتفاق نیفتاده؛ برای این که پس از فتح لانه جاسوسی؛ چالش ذهن کارگزاران، جانشین سفارتخانه آمریکا شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری "خبر در زندگی" ، مجتبی زارعی رییس بسیج اساتید کشور در جمع استادان بسیجی گفت: دوران مصرف  خط مذاکره _ سازش به پایان رسید مذاکره اگر هم خوب باشد باید به دست حکیم باشد.
عضو هیأت علمی اندیشه سیاسی دانشگاه تربیت مدرس که در در دانشگاه آزاد مازندران و حاشیه جلسه تجلیل از استادان مسأله یاب و ارایه کنندگان راه حل برای برون رفت از معضلات مردم مازندران سخن می‌گفت، افزود: در دویست سال اخیر ایران چند خرده گفتمان در جریان نهایی  مذاکره را به خود دیده است.
وی ادامه داد: نسل اول در صدر تاریخ تجدد بود که  خواستار انحلال هویت ایرانی در غرب بود و اساسا به ذلت و تسلیم ایرانی می‌اندیشید؛ دوران واگذاری امتیازات قجری _ پهلوی و پیمان های ترکمانچای تا کاپیتولاسیون را شامل می شود، نسل دوم ؛ خطی است که از منظر روشنفکری به دولت موقت پسا انقلاب منجر شد و از آن به خط سازش و نفوذ یاد می کنیم و عملا موجب تحکیم جای پای سفارتخانه و همان لانه جاسوسی نظام سلطه غرب در ایران شدو  به رابطین خوب آمریکا شهرت دارند.
زارعی افزود: نسل سوم، خط مذاکراه است که در دولت های تکنوکرات _ لیبرال بعدی به گفتمان غالب در این جریان تبدیل  و تا کنون ادامه داشته و تا به برجام و سی اف تی رسید؛ ما نمی گوییم مذاکره با دولت های مشروع ناپسند است اما می گوییم  مذاکره باید حکیمانه و به دست دیپلمات حکیم باشد.
 دبیر انجمن اسلامی علوم سیاسی و روابط بین الملل گفت: وقتی سوفسطاییان در مذاکره جدلی و سخت و پر غوغا و طاقت فرسا ، از نظر شکل و قیافه به سقراط اشکال می کردند و سعی در تحقیر او داشتند سقراط احساس حقارت نمی کرد و خود را سراسر عقل و خرد  می دید.
این استاد دانشگاه گفت: یا وقتی میخاییل گورباچف به آیت الله جوادی آملی در موضوع ارسال پیام امام خمینی اشکال  متهم به دخالت در امور داخلی می کند مذاکره کنندهٔ حکیم مرعوب نمی شود و به او جواب هایی حکیمانه می دهد؛ اگر مذاکره دست حکیم باشد ، حکیم ظرفیت شناس است و با  ظرفیت و هویت ملی مذاکره را اداره می کند و خودش اداره نمی شود ما نیازمند دیپلمات های  حکیم هستیم منظور من از حکمت، فلسفه بحثی نیست ، معقولیت و استحکام عقلی در شناخت ظرفیت ملی خود و شناخت  اندازه حریف در مقدار واقعی اش است.
وی تصریح کرد: آمریکا حدودا ۲۴۲ سال و سه ماه سن و سال دارد آیا صحبت های مذاکره کنندگان ایران ۷۰۰۰ هزار ساله در برجام در اندازه ظرفیت تاریخی و علمی و عقلی  ما بوده است.
زارعی ادامه داد: سفارتخانه آمریکا در ایران فتح شد اما هنوز فتح الفتوح اصلی اتفاق نیفتاده؛ برای این که پس از فتح لانه جاسوسی؛ چالش ذهن کارگزاران، جانشین سفارتخانه آمریکا شده است، خطر بزرگتر از لانه جاسوسی استقرار این چالش ذهنی در برخی کارگزاران منفعل و عمدتا بروکرات  است  که نوعی بی حکمتی در شناخت خود و ظرفیت ملی است می‌باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: